Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *

1.2.2014

Bowenova technika - The gentle touch

Rate this item
(2 votes)
Written by  |

Táto účinná relaxačná masážna technika zmierňuje úzkosť a nervové napätie, prináša pocit vitality a psychického uvoľnenia, napomáha detoxikácii organizmu.

Odstraňuje bolesti chrbtice, tŕpnutie rúk, problémy so stuhnutou šijou, či tzv. “tenisový “lakeť, taktiež pomáha zmierňiť a úplne odstrániť menštruačné bolesti a migrény.
Klient môže byť v pohodlnom oblečení (tričko, tepláky, alebo krátke nohavice).
 

Masáž chrbta a šije:

  • 45 minút - 20 €
  • 60 minút - 25 €

 


Čo je to Bowenova technika?

Bowenova technika patrí medzi veľmi šetrné, celkom neinvazivné a nediagnostické metody (telo je tu vnímané ako celok, bez zamerania na problematické partie). Môžeme ju popísať ako veľmi jemnú a šetrnú manipuláciu s mäkkým tkanivom (svaly a šlachy). Skládá sa z jednotlivých pohybov cez určené a presne definované body ľudského tela. Unikátny je práve tento pohyb, keď bowenista svojími prstami alebo palcami pohybuje kožou cez sval alebo šľachu, potom vyvynie veľmi jemný tlak (asi ako bezbolestný tlak na očnú buľvu) a po krátkej čakacej dobe a stále pod rovnakým tlakom skĺzne s kožou späť. Mezi jednotlivými sériami pohybov - tzv.procedúrami - sú krátke (asi 2 minutové) pauzy. Tie poskytujú telu čas k dokonalému "spracovaniu" informácie a umožní maximálne využitie týchto pohybov.

Kto bol Tomas Bowen?

Tomas Bowen (1916-1982) nemal žiadne špeciálne medicínske vzdelanie. Pracoval ako stolár, pomocný robotník v prístave a rozvážač mlieka. Bol vášnivý športovec, sám trénoval miestny fotbalový klub a ako masérsky samouk po každom zápase poskytoval svojmu mužstvu masáže. Možným impulzom pre neho mohlo byť stretnutie s Ernie Saundersem, renomovaným masérom, fyzioterapeutom a chiropraktikom.

Prvým Tomovým pacientom bola jeho žena (chronický astmatik). V roku 1952 Tom otvoril kliniku a čoskoro sa stal vyhláseným liečiteľom. Svoju techniku neustále zdokonaloval a vyvýjal. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikajúcu schopnosť "čítať" ľudské telo a rozpoznať hlavný problém. Toto nadanie mu umožnilo aplikovat iba niekoľko cielených pohybov z jeho techniky k dosiahnutiu výsledkov. Úspešnosť jeho zákrokov sa tradovala okolo 85-90%. Tom často pracoval v niekoľkých miestnostiach a s niekoľkými pacientami naraz. To vysvetluje množstvo jeho návštevníkov. Iba v roku 1974 uvádzal vyše 13 000 platiacích klientov. Toto číslo však nieje zďaleka konečné, pretože každú sobotu a nedeľu sa venoval detským pacientom a sociálne slabším, ktorých liečil zadarmo a tak nie sú v evidencii. Tom Bowen si neviedol denník, nikdy nikoho zámerne nevyučoval a neprial si mediálny ruch okolo svojej práce. Mal iba 6 asistentov, ktorí mu pomáhali viesť kliniku. Až po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rench, začal Tomovu prácu vyučovať ako Bowenovu techniku.

Ako táto technika pôsobí?

Sám Tom Bowen odpovedal na túto otázku veľmi jednoducho: "Keby som to vedel, neexistovali by chorí ľudia". Pravdou je, že táto metóda je pomerne mladá a ešte neznámá. Prvý kurz bol vyučovaný v roku 1986 v Austrálii a v roku 1993 prvý krát vo Veľkej Británii! Do tej doby to bola doména iba jedného "zázračného" muža.
Bowenova technika pôsobí na niekoľkých úrovniach: fyzikálnej, chemickej a psychickej (emocionálnej). Presný mechanizmus pôsobenia nie je známy. Jemný tlak a šetrná manipulácia pomáhaju stimulovať krvnú a lymfatickú cirkuláciu, dochádza k miernému dráždeniu nervových zakončení a k stimulácií energetických dráh.
Bowenovu techniku bereme ako dar, ktorý s naším najlepším úmyslom a zámerom dáváme či ponúkame telu. To totižto najlepšie same vie, kde je problém. Pokiaľ o tento dar stojí, jednoducho ho príjme a využije, kde je najviac potrebný. Veľmi často je používaná v fyzioterapeutických alebo chiropraktických ordináciach a masážnych salónoch.
Bowenova technika je účinná napr. u týchto problémov: artritída, syndrom karpálneho tunelu, chronický únavový syndróm, kolika, problémy s nervosvalovou rovnováhou, tráviace ťažkosti, neplodnosť, problémy s ladvinamy, lymfatické uzliny a cesty, stuhnuté ramená, bolesti bedrovej chrbtice, bolesti kolien a achilovky, migrény, skolióza, ischiatické bolesti sedacieho nervu, disharmónia bedier, tenisový lakeť, športové úrazy, neurózy atď.
Read 9321 times