Login to your account

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Meno *
Užívateľské meno *
Heslo *
Overenie hesla *
Email *
Overiť email *
Captcha *

1.2.2014

Tajomstvo ajurvédskej medicíny - Mudr. David Frej

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Napísal(a)  | Zverejnené v: Bez kategórie
"Múdry človek uznáva za svojho učiteľa Prírodu." - Vagbhata, ajurvédský mudrc
Ájurvéda je medicínský systém, uznaný Svetovou zdravotníckou organizáciou za účinný medicínsky systém. V preklade znamená „Ayus“ – život (dlhovekosť) a „Veda“ – veda. Ájurveda je teda vedou o dlhovekosti.
Ájurveda je považovaná za najstarší zachovalý systém liečby na svete. Z Ájurvedy vychádza napr. čínská medicína a homeopatia. Často se preto nazýva „matkou medicíny“.

Ájurveda je založená na princípoch vyskúšaných tisíc rokov: na živote, ktorý je v súlade s prírodnými zákonmi, biorytmami. Ájurveda se podrobne zaoberá nielen liečbou, ale aj prevenciou choroby a dlhovekosťou. Podľa konštitúcie, rasy a klimatických podmienok doporučuje individuálne založenú stravu, cvičenie a celkovú životosprávu.

Zdravie je založené na rovnováhe troch životných energií alebo dóš a rovnováhe tela, mysle a duchovna. Podstata ochorenia je daná nerovnováhou. Telo vyjadruje túto nerovnováhu prostredníctvom príznakov sprevádzajúcich chorobu. Pokiaľ poznáme našu vrodenú a súčasnú konštitúciu, môžeme vhodnou diétou, denným režimom či bylinnou liečbou odstrániť škodlivý účinok vonkajších vplyvov a obnoviť narušenú rovnováhu.

Človek by sa mal snažiť žiť v súlade so svojou konštitúciou a prírodnými zákonmi.
Ájurveda, vychádzajúca z tohto princípu, ponúka cestu, ako obnoviť harmóniu a zdravie na úrovni fyzickej, duševnej a duchovnej - uvedením organizmu opäť do rovnováhy.

Základné princípy Ajurvedy
 • Ájurveda je celostnou medicínou, zaoberá sa celým človekom. Nezameriava sa na potlačovanie príznakov ako západná medicína, ale lieči príčinu choroby. Smeruje k zachovaniu rovnováhy energie v tele, najdôležitejšej podmienky zdravia. Je nutné zdôrazniť, že Ájurvéda nestojí proti klasickej medicíne. Oba systémy sa môžu vhodne dopĺňať.
 • Prevencia rovnako ako liečba sú doporučované individuálne podľa konštitúcie. Uznávanie individuálnych odlišností je jedným z unikátnych rysov ajurvédskej medicíny.
 • Liečba sa v Ájurvede zameriava na nastolenie rovnováhy, v súlade s prírodnými biorytmami. Len v rovnováhe sme zdraví. Rovnováhu môžeme obnoviť vhodnou stravou, bylinami, detoxikáciou organizmu a rôznymi procedúrami.
 • Doporučenia sú jednoduché a praktické, takže ich môže použiť každý človek ve svojom bežnom živote.
 • Ájurveda používa len prírodné liečebné prostriedky bez nežiaducich účinkov.
Tri dóše, naše konštitúcie

Podľa Ájurvedy je človek zložený z piatich elementov, troch životných princípov (dóš), siedmich druhov tkanív a množstva kanálov.

Päť elementov – vzduch, priestor, oheň, voda a zem – tvoria nekonečné množstvo kombinácií, takže každý predmet, rastlina alebo človek existuje ako jedinečný. Vzájomné aktívne pôsobenie a prepojenie týchto prvkov umožňuje držať svet v pohybe. U človeka predstavuje Zem štruktúru orgánov a tkanív, tj. hmotu (kostra, svaly); Priestor telesné dutiny (krv, lymfa); Oheň kontroluje zažívanie (enzýmy), inteligenciu, Voda, telesné tekutiny (voda, lymfa, krv) a Vzduch telesné pohyby.

Tieto aktívne prvky tvoria základ princípu troch dóš. Pre pomenovanie dóš používame pôvodné slová zo sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Všetci sme kombináciou týchto troch princípov.
Váta – pricíp pohybu, Pitta – princip energie a Kapha – princíp štruktúry.

Dóše naše zmysly nezaznamenávajú, ale ich vlastnosti zistiť môžeme. Všetky tri dóše vytvárajú fyziologickú konštitúciu jedinca.

Rozlišujeme vrodenú konštitúciu, ktorá vznikne kombináciou dóš v momente narodenia. V priebehu života sa nemení.
Náš súčasný stav, momentálny pomer dóš ovplyvnený životným štýlom, stravou apod., ktorý sa môže líšiť od vrodenej konštitúcie, často značí nerovnováhu, ktorú je potrebné korigovať vhodnou individuálnou liečbou.
Všetky tri dóše - energie sa vyskytujú v každej bunke u všetkých ľudí. Niektorí jedinci majú výrazne sa prejavujúcu jednu dóšu – Vatu, Pittu nebo Kaphu. Väčšina ľudí má ale zmiešanú konštitúciu, tj. kombináciu dvoch alebo troch dóš (Vata-Pitta, Pitta-Kapha atd..
V ideálnej harmónii je vrodená konštitúcia a momentálny stav – pomer dóš vyrovnaný. V harmonickom stave troch dóš sme zdraví, pri porušení tejto rovnováhy ochorieme.

Čo je zdravie a choroba?

Myšlienka rovnováhy, tzn. rovnováhy medzi našou vrodenou konštitúciou, súčasným stavom a okolitým prostredím je pilierom Ajurvedy.
Všetky faktory – správne zažívanie, činnosť orgánov a vylučovanie odpadových látok sú vzájomne prepojené.
Choroba sa dostaví vtedy keď máme organizmus v nerovnováhe. Za jednu z hlavných príčin všetkých chorôb sa v Ájurvede považuje hromadenie AMY (toxínu, odpadových látok) pri nedostatočnom trávení alebo nedokonalom vylučovaní.

Prevencia a zdravie.

V Ájurvede sa kladie veľký dôraz na prevenciu. Predchádzať ochoreniu je určite účinnejšie a ľahšie ako liečiť chorobu. V prevencii a udržaní optimálneho zdravia hrá významnú úlohu životospráva.

Zmena životného štýlu.

Viac ako 70 % problémov môžeme vyriešiť zmenou životných návykov, najmä stravou podľa svojej konštitúcie. Pri zvýšenej dóše môžeme pomocou harmonizujúcej stravy, denným režimom, bylinami, prečistením organizmu priviesť organizmus opäť do rovnováhy. Súčasne sa zmierna alebo úplne vymiznú príznaky spojené s nerovnováhou.

Správna výživa.

Výživa tvorí základ zdravia. Zdravie ovplyvňuje na prvom mieste druh potravín, ich kombinácia, časové obdobie medzi dvoma jedlami, správne životné návyky a stravovanie podľa nášho zažívania.

Dostatočný spánok


Spánok dve hodiny pred polnocou a vstávanie o šiestej, najneskôr o siedmej hodine ráno sú kľúčom ku zdraviu. Bežnému človeku by malo stačiť 6 hodín spánku.

Pohyb.

Za najprospešnejší pohyb pre všetky dóše Ajurveda považuje chôdzu a plávanie. Hlavne aeróbne cvičenie vyhovuje všetkým trom dóšam. Na druhej strane prepínanie a nadmerné cvičenie odvodňuje organizmus, spôsobuje bolesti na hrudi a svaloch a môže viesť ku artritíde alebo problémom so srdcom. Cvičenie priemernej intenzity poznáme v momente, keď sa začneme potiť na čele, v podpazuší a v oblasti chrbtice.

Diagnostika.

Osobná konzultácia zahrňuje návštevu a určenie Vášho telesného typu a nerovnováhy pulzovou diagnostikou (čítaním pulzu, u žien na ľavej a u mužov na pravej ruke).
Pulzová diagnostika poskytuje objektívne informácie o organizme. Umožňuje stanoviť nerovnováhu (pravú príčinu poruchy) vo Vašom organizme a z toho vyplývajúce prípadné ochorenie skôr ako sa viditeľne prejaví. Po stanovení tejto nerovnováhy - vhodným opatrením, stravou, bylinami a životosprávou pomôže zabrániť prepuknutiu choroby alebo uviesť organizmus opäť do rovnováhy.

Liečba.

Pre dosiahnutie zdravia je nutné sa rozhodnúť na osobnom podieľaní sa na celom procese. Človek musí byť aktívnou súčasťou liečebného procesu. Podstatnou časťou úspešnosti terapie je spolupráca pacienta a lekára v úsilí na ceste k návratu k optimálnemu zdraviu. Oproti klasickému postaveniu pasívného pacienta u lekára západnej medicíny, v Ajurvede hovoríme o rovnocennom partnerskom vzťahu, lekár – pacient.
Ájurvéda ponúka liečbu pre každý z piatich zmyslov: na chuť pôsobia byliny a výživa, čuch ovplyvňuje aromaterapia, hmat súvisí s jógou, drahými kameňami a masážami, sluch prenášajú mantru (liečivo působí zvuková energie) a na zrak působíme farbami (kolorterapia).
Terapia v Ájurvede je individuálne zameraná a zahrnuje tieto metódy:
 • aromaterapiu
 • bylinnú liečbu
 • dychové cvičenie
 • detoxikácia a omladenie organizmu
 • jógu
 • marma terapiu (špeciálne masáže bodov na tele)
 • špeciálne celotelové olejové masáže
 • stravu
 • terapiu farbami a kameňmi
Najviac sa Ájurveda osvedčuje v liečbe chronických chorôb. Ájurveda pokrýva a lieči široké spektrum chorôb, od nachladnutia, po chronické choroby, ako alergie, chronickú únavu, vredy, cukrovku, vysoký krvný tlak, kožné choroby (ekzémy, lupienka, vyrážky) špatné trávenie, nespavosť, migrény, bolesti hlavy až duševné choroby.
Čítať 13251 krát
Naposledy zmenené sobota, 05 október 2013 11:29